Sümboolikakonkursi tulemused on selgunud 22. september 2016

kadri.tillemann / Kommentaarid (4)

Märtsis otsustasid Kernu vald, Nissi vald, Saue linn ja Saue vald ühineda ning suve alguses jõuti uue valla tarbeks sümboolikakonkursi väljakuulutamiseni. Lipu- ja vapikavandeid sai esitada augusti lõpuni ning tähtaks esitati suisa 59 võistlustööd. Tänaseks on konkursitulemused selgunud – võidutööks osutus disaner Kaarel Vahtramäe puna-hõbedane lahendus, mis kujutab tammelehti ja tõrusid.

Võidutöö “Nelik” autoril Saku vallast pärit Kaarel Vahtramäel oli konkursivõidu üle hea meel, ta selgitas, et püüdis sellesse põimida nii selle, et uus vald moodustub neljast osapoolest ning asub Harjumaal ja kannaks edasi ka olemasolevaid sümboolikaelemente. Ka seos tänase ja tulevase Saue vallaga on võidutöö autoril täitsa olemas – tema vana-vanaisa oli omaaegse Põrsu, praeguse Tagametsa küla sepp. Omavalitsustele sümboolika kujundamisega disainiagentuuri Velvet disainer ka varem kokku puutunud – tema koostatud on 2013. aastal Kose ja Kõue valla ühinemisel moodustunud Kose valla praegu kasutuses olev lipp ja vapp. Samuti on tema loodud visuaalid Viru Keskusele, Rahandusministeeriumile ja Eesti Vabariik 90 juubeliaastale. Esikolmikusse mahtusid veel kavandid “Võti” ja “Risttee” – mõlema autoriks Raul Vinni Saaremaalt, kes hiljuti võitis Lääne-Saare valla sümboolikakonkursi. Esikolmiku moodustanud kavandite autoreid premeeritakse ka auhinnarahaga, kokku oli preemiafondiks 5000 eurot.

Konkursi läbiviija Kadri Tillemanni sõnul oli nii suur osalemishuvi tore üllatus, tal oli väga hea meel, et nii palju autoreid soostusid suvel ühendvallale uut visuaalset nägu välja mõtlema. Ta selgitas, et konkuritöid hindas 9-liikmeline iga ühineva omavalitsuse esindajatest koosnev komisjon, kuhu kuulus nii omavalitsusjuhte kui kunstiinimesi. Seda, kas kas esitatud tööd ka heraldikanõuetele vastavad, kontrollis Riigikanselei sümboolikanõunik Gert Uiboaed. Kernu valda hindamiskomisjonis esindanud skulptor Tauno Kangro ning tema tunnustas konkursitööde kõrget kunstilist taset – talle meeldis, et tööde seas oli tähendusrikkaid sümboleid, mis olid visuaalselt nauditavalt esitatud. Samuti hindamiskomisjoni töös osalenud Saue linnapea Harry Pajundi kinnitas, et võidutööks osutunud kavand oli ka tema lemmik just seetõttu, et ka täna Saue linna sümbolina kasutavad tammelehed- ja tõrud kanduvad uue valla sümboolikasse edasi. Ta avaldas lootust, et ühinevate omavalitsuste volikogud on nõus võidutöö uue valla ametlikuks sümboolikaks kinnitama.

Eeldatavasti ei jää Saue valla sümboolikakonkurss omataoliste seas lähiajal viimaseks – käimasoleva haldusreformi käitus ühinevate valdade-linnade seas on nii mitmeidki niisuguseid, kes soovivad uue omavalitsuse tarbeks samuti uued lipud ja vapid kujundada.

Võidutöö, kavand "Nelik"

II koha töö, kavand "Võti"

III koha töö, kavand "Risttee"

Kommentaarid: 4

• Tohmakas 23. sept

See rohkem siuke matusekontori vapp
  • Eefraim 27. sept

Mina näen siin stiliseeritud haakristi
  • Kohalik 29. sept

Väga imelik värvivalik, sünge ja kuidagi ei seostu meie piirkonnaga.
    II ja III koha töödest ei hakka rääkimagi. Mille järgi nad valisivad neid?
  • Virgo Lepastest 30. dets

Esimene vapp ok.Mingit haakristi jura pole vaja ajada,svastika on ammu juba kasutusel tuhandeid aastaid aasias.Keegi võitjate ajalugu uskuv ja austav inimene siin hämmingus jälle.