Harju maavanema nägemus: Tallinna linnaosad võiksid ühineda naabervaldadega 7. detsember 2014

kadri.tillemann / Kommentaarid (2)

Siseminister Hanno Pevkur tutvustas Harjumaa omavalitsusjuhtidele hiljaaegu kavatsust nimetada teiseks ametiajaks ametise senine maavanem Ülle Rajasalu, oma kavade ja nägemuste tutvustamisel käis maavanemakandidaat välja idee, et Harjumaa halduskorralduse tulevik võiks ette näha Tallinna linnaosade ühinemist naabervaldadadega - näiteks Nõmme, Sauede ja Saku ühinemisel tekiks sel viisil 60 000 elanikuga omavalitsus ja kokku jääks Harjumaale kümmekond linna-valda. Selleteemalist usutlust Ülle Rajasaluga saab lugeda SIIT.

Kommentaarid: 2

• Andres Laisk 08. dets

Nii nagu mina aru sain, oli maavanema mõte veidi laiem, kätkedes endas eelkõige vihjet vajadusele pealinnaseaduse järgi. Tänane reaalsus on see, et pealinn on kohaliku omavalitsus korralduse, kohustuste ja õiguste suhtes õiguslikus mõttes samas olukorras, milles meie väikseimadki, kuni Piirissaareni välja. Tuleb aga nõustuda, et pealinna roll eesti majanduses ning kultuuris üldisemalt on kindlasti eritstuv. Tänane õigusruum tingib olukorra, kus aegajalt võib küsida, kas pealinn on ikka kõigi eestlaste pealinn, kui Tallinn ennast vastandab nii teenustepakkumise loogika kui ka avaliku elanikeks meelitamise retoorika alusel ülejäänud omavalitsustele. Pealinnal puudub otsene regionaalpoliitiline roll ja vastutus. Pealinna eristaatust oleks võimalik pealinnaseadusega reguleerida, kui selles ühiskondlikult kokku lepitakse.

Konkreetsemalt jagamise või ühendamise küsimustes on raske ühest seisukohta võtta. Teatud keskuste loogika võiks eeldada mõningaid piiride korrigeerimisi, aga seda tuleb väga hoolega läbi mõtelda. Oluline on, et täiendavalt ei lahutataks tiheasumeid maapiirkondadest, sest siis kannatavad viimased. Oleme ise uurinud, milline on ca 4000 Laagri aleviku Tallinna poolsete elanike meelsus võimaliku Saue vallaga liitumise osas ning kus, st millises lähimas keskuses tarbitakse igapäevaseid avalikke teenuseid. Teatud teenuste osas, näiteks raamatukogu, kauplus või ujula on tõmbesuund ka arvestatavalt kesklinnast eemale, töökohtadeosas aga näeme jätkuvalt rännet samavõrra ääreasumist kesklinna kui Tallinna erinevatest asumitest valda. Igal juhul tuleks selliseid arenguid planeerida omavalitsuste ühistöös ja avalikust kaasates, sest kunstlik killustamine suurtes mahtudes kipub olema vastuolus moodsas maailmas aktsepteeritud keskuslinnade loogikaga. Pealinna ümbruses asuvad eeslinnalised tõmbekeskused kasvavad ja arenevad välja eeldatavasti 10 – 20 aastaperspektiivis.
  • Diana Poudel 11. dets

Põhimõtteliselt oleks ju Saku-Saued-Nõmme mingil määral loogilisem kui praegune idee, kuid selleks peaks olema ka Tallinnal soov antud teemaga tegeleda... Hetkel Tallinn pigem liidaks endaga lähivallad, aga tõenäosus, et ta on nõus loobuma küllaltki jõukast piirkonnas linnas on väga ebatõenoline ja mingil sunnimeetodil pole ju taoline ühinemine võimalik. Kusjuures kas kuskil on statistika ka mis sellest küsitlusest selgus ( Nõmme/Laagri kohta ma pean silmas).