Juhtivkomisjon tutvus Türi ühinemiskogemusega 4. märts 2015

Juhtivkomisjon käis 4. märtsil Türi vallas tutvumisvisiidil uurimas, kuidas ligi 10 aastat tagasi Türi linna ja valla ning Kabala ja Oisu valdade ühinemise teel moodustatud omavalitsusel praegu läheb.
Türi vallas elab ligi 9700 inimest ning tänaseks reaalsuseks on see, et võrreldes 2005. aastaga, mil sealkandis ühinemine teoks sai, on piirkonna rahvastik pea 2000 inimese võrra vähenenud. See omakorda tähendab valla jaoks väiksemat tulubaasi ning tarvidust kokkuhoiukohti otsida.

Juhtivkomisjoni võõrustasid Türi vallamajas vallavanem Pipi-Liis Siemann, vallasekretär Lii Laanemets ja asevallavanem Urmas Kupp - kõik nad olid erinevates rollides ka kümneaastataguse ühinemisprotsessi osalised. Selgus, et toonane ühinemine oli nelja valla tõhusa koostöö loogiliseks jätkuks ja kulges suhteliselt ladusalt. Väljakutseterohkeks kujunes aga ühinemisotsuse järgne aeg - siis oli ühendvallal vaja uus ametiasutus ja otsustusorgan tööle panna ning see oli nii sisuliselt kui juriidiliselt keerukas protsess. Võõrustajad leidsid, et täna viimasele kümnele aastale tagasi vaadates oli ühinemine õige otsus, positiivsete külgedena toodi välja paranenud laenuvõimekust ning tugevnenud kogukonnatunnet külades. Soovitati silmas pidada seda, et ühinemisega ei kaasne ilmtingimata suurt kulude kokkuhoidu ning peale ühinemist peab olema otsustusjulgust ka ebapopulaarseid otsuseid vastu võtta, kui olukord (näiteks rahvastiku vähenemine) seda nõuab.

Visiidil tutvuti Türi Kultuurikeskuse ja Laupa Põhikooliga, mis mõlemad tõestasid, et ühendomavalitsus on investeeringute kavandamisel lähtunud algsest regionaalse tasakaalustatuse põhimõttest ning edendanud toetusrahade abiga piirkonna kultuuri- ja haridustaristut.

Türi kultuurimaja on saanud Eesti kultuurikorraldajate ja muusikute meelispaigaks, kuhu on hea tulla. Teatrid, kontserdid, näitused, ametlikud koosviibimised ja peod, kultuurikeskuse oma kollektiivide esinemised ja sündmused: siin on võimalik teostada oma mõtted ja ideed, realiseerida suuri ja ka väikseid kultuurseid unistusi.  Publikut jagub õnneks kõikjale: teatrietendustele, kontsertidele kui ka suurepärastele näitustele, mis on avatud aastaringselt kultuurikeskuse galeriides.Majas tegutseb muusikakool ja korralik helistuudio.  Juhtivkomisjonile tutvustas maja ja Türi valla keskselt juhitavat kultuurikorraldust keskuse direktor Ülle Välimäe.

Laupa Põhikool tegutseb aastatel 2008-2010 Norra EMP toetusmeetme kaudu põhjalikult renoveeritud mõisahäärberis. Mõisakooli elu ja Türi valla hariduselu muresid ja rõõme tutvustas juhtivkomisjonile koolijuht Kaarel Aluoja.